INFORMACJA O DYSTRYBUCJI KSIĄŻKI

    Z uwagi na liczne zapytania dotyczące nabycia książki ” Królowa Elżbieta z Pilczy ” informujemy, że publikacja która jest cegiełką w ratowaniu naszej kolegiaty jest dostępna w zakrystii Kościoła Farnego .

Czytaj dalej….

RELACJA Z XIII SPOTKANIA Z HISTORIĄ I KULTURĄ – 09.12.2017

 

 

 

W sobotę 9 grudnia 2017r. odbyło się XIII spotkanie z Historią i Kulturą, którego organizatorami byli: Społeczny Zespół Ratowania Pilickiej Kolegiaty oraz Towarzystwo Jurajskie. Co spowodowało to wydarzenie ? Oto  2 maja 2017r. minęło 600 lat od ślubu króla Władysława Jagiełły z władczynią zamku w Smoleniu i współzałożycielką miasta – Elżbietą Granowską ( była ona jego trzecią żoną ). Z kolei 19 listopada 2017r. obchodziliśmy 600 – letnią rocznicę koronacji naszej krajanki. Tak oto piliczanka została jedyną Polką wyniesioną na tron Polski.

Czytaj dalej….

PILICKA KOLEGIATA

        Szanowni Państwo. Zwracamy się do Was w sprawie Pilickiej Kolegiaty. Od kilku lat świątynia poddawana jest kompleksowej renowacji. Prace te wymagają ogromnych funduszy i są wykonywane przy finansowym wsparciu: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Fundusz Kościelny” oraz dobrowolnych ofiar parafian. W bieżącym roku wyżej wymienione instytucje odmówiły przyznania dotacji. Jest to sytuacja dramatyczna, ponieważ realizacja zaplanowanych na wrzesień niezbędnych prac przy odwodnieniu fundamentów i montażu kanalizacji, przekracza finansowe możliwości parafii.  Jeżeli te działania przed zimą nie zostaną wykonane, grozi to katastrofą budowlaną. Wieloletnie gromadzenie się … Czytaj dalej….

USUNIĘCIE AWARII

        W związku z techniczną awarią, strona PILICA NASZA GMINA przez kilka miesięcy była nieaktywna. Awaria uniemożliwiała kontakt jak i zamieszczanie nowych wpisów. W dniu dzisiejszym przywrócone zostało poprawne funkcjonowanie serwisu, a za zaistniałą sytuację bardzo przepraszam – Administrator strony.