JUROMANIA NA ZAMKU PILCZA

W sobotę 22 września miała miejsce I Juromania czyli święto Szlaku Orlich Gniazd. Projekt organizowany przez Urzędy Marszałkowskie Województw : śląskiego i małopolskiego,adresowany do organizacji pozarządowych. Projekt miał na celu pokazać szeroką ofertę, jaką dedykuje turyście kraina geograficzna bogata nie tylko w piękny i zróżnicowany krajobraz, z ciekawą florą i fauną, ale także mnogość zamków, obiektów sakralnych, miejsc związanych z historią naszego państwa.

To tutaj można poszerzyć wiadomości z historii, geografii i kultury regionu. Można, również wypoczywać, uprawiać różne dziedziny sportu, czy też korzystać z bogactwa naszych lasów i wód. Każda z gmin biorących udział w tym przedsięwzięciu, mogła zaprezentować swe największe walory. Pilicka odsłona imprezy miała miejsce na błoniach pod zamkiem Pilcza w Smoleniu. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji : dzieciaki mogły skorzystać ze ” średniowiecznej ” karuzeli, pojeździć na koniu, a bardziej „zaawansowani” wiekiem mogli robić kartki metodą czerpania, lub spróbować pisać gęsim piórem czy postrzelać z łuku. Nie zabrakło również różnego rodzaju pysznych przekąsek, nawet tych charakterystycznych dla kuchni naszych wschodnich sąsiadów.
Główną atrakcją było widowisko historyczne ” Przyjazd królowej Elżbiety na zamek w Smoleniu”.W rolę Elżbiety wcieliła się aktorka, odtwórczyni postaci Katarzyny Pileckiej w serialu „Korona Królów” Pani Agnieszka Mandat. Oczywiście na cześć Królowej odbył się turniej rycerski o pierścień królowej. Można było śledzić zmagania rycerzy na koniach, a wszystko to dzięki grupie rekonstrukcyjnej ” Dextarius „, której widzowie nie szczędzili braw. Dużym zainteresowaniem zgromadzonej „gawiedzi” cieszyły się pokazy sokolników. Całość zakończył piękny pokaz ognia ” Feuershow „.
Mimo, że pogoda dopisała, to jednak…….jakby czegoś brakowało…. czego ?, kogo? – ano jak zawsze widzów, których ilość była niewielka. Szkoda, bo mając zrewitalizowany zamek, poraz kolejny tę szansę zmarnowano. Nigdzie nie pojawiła się informacja, że w widowisku historycznym weźmie udział aktorka, grająca w Koronie królów, byłby to zapewne dodatkowy atut promocyjny. Nie wykorzystano innowacyjności i oryginalności pomysłu ( także autorstwa mieszkańców Gminy biorących udział w widowisku ). Fakt ten był natomiast dostrzeżony przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego przy ocenie całego przedsięwzięcia, jak i przez samą aktorkę Panią Agnieszkę Mandat, zauroczoną naszym krajobrazem jurajskim i zamkiem Pilcza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.