PILICKA KOLEGIATA

 

 

 

 

Szanowni Państwo.

Zwracamy się do Was w sprawie Pilickiej Kolegiaty.

Od kilku lat świątynia poddawana jest kompleksowej renowacji. Prace te wymagają ogromnych funduszy i są wykonywane przy finansowym wsparciu:

  • Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach,
  • Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Fundusz Kościelny”

oraz dobrowolnych ofiar parafian.

W bieżącym roku wyżej wymienione instytucje odmówiły przyznania dotacji. Jest to sytuacja dramatyczna, ponieważ realizacja zaplanowanych na wrzesień niezbędnych prac przy odwodnieniu fundamentów i montażu kanalizacji, przekracza finansowe możliwości parafii. 

Jeżeli te działania przed zimą nie zostaną wykonane, grozi to katastrofą budowlaną. Wieloletnie gromadzenie się wody wokół budynku niszczy zabytek i powoduje destrukcję muru od strony ul. Partyzantów. Istnieje realne zagrożenie jego zawalenia. Jeżeli tak się stanie runie także świątynia, gdyż różnica w poziomie kościoła i ulicy wynosi ponad 5 metrów.

Fara pilicka to miejsce szczególne. Jej budowa została ukończona w 1409 roku. Zawiera wiele stylów: gotyk, renesans, barok, rokoko. Jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych województwa śląskiego.

Na wykonanie koniecznych i pilnych prac potrzeba 320 tysięcy złotych. Jako osoby związane z Pilicą zwracamy się o finansowe wsparcie.

Wiemy, że część z Was bywa w Pilicy rzadko lub wcale, jednak liczymy na sentyment do miejsca, gdzie byliście ochrzczeni, przyjęliście pierwszą komunię św., braliście ślub, żegnaliście bliskich …, a może tylko chodziliście do szkoły.

Mamy moralny obowiązek zachować kolegiatę dla następnych pokoleń, bo jest ona świadectwem naszych chrześcijańskich korzeni i kulturowego dziedzictwa. Również dlatego, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. (Józef Piłsudski)

Jeśli, na co liczymy, zechcecie wesprzeć finansowo działania parafii prosimy o dokonywanie wpłat na konto.

 

PARAFIA PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA I ŚW. JANA EWANGELISTY W PILICY

88 8450 0005 0040 0409 5602 0001

Z dopiskiem „Na renowację Kolegiaty”

Apelujemy również o przekazanie tej wiadomości innym osobom.

 

                       Społeczny Zespół Ratowania Pilickiej Kolegiaty                                                            

1 komentarz do “PILICKA KOLEGIATA”

  1. Wspaniała inicjatywa. Z przyjemnością przyłączyłam się do realizacji tego szczytnego celu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.