ORSZAK TRZECH KRÓLI W PILICY

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Św. Objawienia Pańskiego. Ze świętem tym ( od 15 / 16 w. ) związanych było wiele zwyczajów m.in. zwyczaj święcenia kredy, a następnie wypisywanie nią na drzwiach domostw pierwszych liter imion trzech Mędrców + rok, chodzenie z „gwiazdą”. Ostatnio w wielu miastach naszego kraju bardzo popularne stały się Orszaki Trzech Króli.

Dzięki członkom Stowarzyszenia Ziemi Pilickiej zwyczaj ten powoli wpisuje się w kalendarz obchodów świąt w naszej miejscowości. Wzorem lat ubiegłych, również dzisiaj, orszak wyruszył spod ratusza do Klasztoru O. Franciszkanów, a następnie przeszedł do Kościoła Farnego, aby pokłonić się Dzieciątku w żłóbku. Inicjatywa Stowarzyszenia tym bardziej cenna, iż jest spontaniczna. Starszemu pokoleniu pozwala pamiętać, a młodemu przybliża zanikające tradycje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.